Drevenákrajina.sk
Ako oživiť sivú obývaciu izbu ?
Ako oživiť sivú obývaciu izbu ?

Súčasné trendy v interiérovom dizajne často využívajú sivú ako základ obývacích izieb, čím im dodávajú moderný, ale niekedy aj trochu surový charakter. Sivá obývacia izba môže pôsobiť chladne alebo monotónne, ale pomocou správnych dizajnérskych postupov ju môžete premeniť na útulný priestor vhodný na relaxáciu a oddych. Kľúčom k úspechu je použitie správnych farieb, nábytku a doplnkov, ktoré do priestoru vnesú teplo a rôznorodosť. Ako teda rozohriať sivú obývaciu izbu? Zistite to ešte dnes!

Šedá obývacia izba a zaujímavé usporiadanie

Sivá obývacia izba je vďaka svojej neutralite dokonalým pozadím pre rôzne štýly interiéru. Zariadením obývacej izby v sivej farbe s dôrazom na najmenšie detaily z nej možno vytvoriť stredobod každého domu alebo bytu.

Moderný štýl

V modernej obývacej izbe sa sivá farba kombinuje s čistými líniami a lesklými povrchmi, čím vzniká dynamický a estetický priestor. Jednoduchý drevený nábytok možno kombinovať s vysoko lesklými akcentmi alebo sklenenými prvkami. Doplnky v neónových farbách alebo hlbokých, intenzívnych odtieňoch sa stanú výraznými pútavými prvkami.

Loftový štýl

Sivá obývacia izba v loftovom štýle čerpá inšpiráciu z industriálnej estetiky. To znamená, že interiéry zariadené v tomto štýle sú modelované podľa starých tovární alebo výrobných závodov. Surové drevené stropné trámy alebo nábytok z regenerovaného dreva s nedokončenými hranami dodávajú v tomto prípade charakter a teplo. Kombinácia betónu, kovu a dreva v tomto štýle je navyše príležitosťou na prezentáciu rôznych textúr a materiálov.

Minimalizmus

Minimalistická sivá obývacia izba tiež dokazuje, že konanie podľa zásady "menej je viac" je výhodným riešením. Drevený nábytok s geometrickými tvarmi a skrytými funkciami sa tu stane praktickým aj estetickým prvkom interiéru. Dôležité je, aby malo drevo hladký povrch a jemnú štruktúru, čo podčiarkne pokojnú a usporiadanú estetiku. s modernými detailmi, vytvárajú kontrasty medzi starou skriňou a modernou pohovkou.

Glamour štýl

Šedá obývacia izba v štýle glamour je kombináciou elegancie a luxusu. Lesklý drevený nábytok, možno s prvkami pozlátenia, lesklé doplnky a bohaté tkaniny, ako je velúr alebo hodváb, vytvárajú interiér plný glamouru.

Ako farebne oživiť sivú obývaciu izbu?

Ako zatepliť sivú obývačku rôznymi farbami? Farba je v rukách interiérového dizajnéra mocným nástrojom, ktorý dokáže úplne zmeniť priestor bez potreby rozsiahlej rekonštrukcie. Zohriatie sivej obývačky farbami si však vyžaduje premyslenú stratégiu na vytvorenie harmonickej a hrejivej atmosféry.

Farby na zateplenie sivej obývačky

V prvom rade sa oplatí uplatniť pravidlo troch farieb - vybrať si jeden dominantný odtieň (v tomto prípade sivý), druhý na akcenty a tretí, ktorý bude pôsobiť ako spojovací prvok a dodá interiéru hĺbku. Ideálnymi farbami na zjemnenie sivého základu sú odtiene:

 • béžová,
 • krémová,
 • hrdzavá,
 • teplá ružová,
 • tmavozelená.

Tieto farby možno zavádzať postupne, napríklad prostredníctvom textílií, ako sú plédy, vankúše, závesy, ako aj dekoratívnych prvkov, napríklad váz alebo obrazov.

Teplý odtieň dreva, ktorý zútulní váš interiér

Stojí za to venovať pozornosť farbe dreva - nábytok v teplých odtieňoch môže byť dokonalým doplnkom sivej farby a dodať interiéru nielen teplo, ale aj štruktúru a prirodzený charakter. Navyše vám umožnia cítiť sa blízko prírody. Okrem toho je použitie dreva jemné a neprekryje priestor, čím harmonizuje s mnohými dizajnovými štýlmi.

Príslušenstvo, ktoré pomôže vytvoriť útulnú atmosféru

 • Rastliny - pri zateplení obývačky môžu pomôcť aj rastliny, pričom zeleň vnesie do miestnosti pocit sviežosti a harmónie. Oživujú priestor a vytvárajú prirodzený, upokojujúci kontrast k chladnej šedej farbe.
 • Zvýraznenie farebnou stenou - pokiaľ ide o steny, môžete sa rozhodnúť pre akcentnú stenu teplejšej farby. Môže to byť od vymaľovania jednej zo stien až po použitie textúrovanej alebo vzorovanej tapety v teplých tónoch.
 • Osvetlenie - okrem toho môže kvalitné osvetlenie výrazne ovplyvniť vnímanie farieb v miestnosti. Teplé svetlo môže zvýrazniť vybrané farby a dodať interiéru útulnosť, najmä večer.

Uplatnením týchto zásad môžeme dosiahnuť obývaciu izbu, ktorá napriek svojmu sivému základu pôsobí teplejšie a prívetivejšie a pozýva domácich a hostí, aby v nej trávili čas v skvelej atmosfére.

Aký nábytok sa odporúča do sivej obývačky?

Výber nábytku do sivej obývačky je kľúčovým prvkom, ktorý ovplyvňuje jej konečný charakter. Nábytok môže interiér vizuálne aj funkčne zatepliť a vytvoriť tak príjemný a pohodlný priestor.

 • Drevený nábytok na prvom mieste

Ako teda zútulniť sivú obývaciu izbu nábytkom? V kontexte sivej obývacej izby budú dokonale vyzerať masívne nábytky z dreva s teplými tónmi. Dubové, orechové alebo jaseňové drevo v prírodných, teplých alebo zlatistých tónoch vnesie do miestnosti prvok prírody, ktorý je nielen nadčasový, ale aj univerzálny. Takýto nábytok môže byť buď hladký a moderný, alebo môže mať viditeľné zrno a suky, a teda surový vzhľad, ktorý dodá interiéru teplú štruktúru.

Či už si vyberiete klasické komody, minimalistické police alebo moderné stoly a stoličky, oplatí sa dbať na kvalitu spracovania. Nábytok z masívneho dreva, hoci môže byť pri prvotnej kúpe drahší, je investíciou na dlhé roky a môže byť krásnym kontrastom k chladnej šedej farbe stien a podlahy.

Rovnako dôležitý ako farba dreva je aj dizajn nábytku. Jednoduché, čisté línie škandinávskeho nábytku alebo nábytku v modernom štýle polovice storočia dokonale zapadnú do sivej obývačky, vnesú do nej pokoj a poriadok a zároveň zachovajú pocit tepla.

 • Čalúnený nábytok, ktorý stojí za úvahu

Nie je to však len drevo, ktoré môže zjemniť vzhľad obývačky. Nábytok čalúnený látkami v teplých odtieňoch červenej, oranžovej alebo zelenej bude tiež pôsobivým dekoratívnym prvkom. Pohovky a kreslá v sýtych farbách sa môžu stať ústredným bodom a pohodlným miestom na oddych.

 • Rôzne formy nábytku na oteplenie a spestrenie priestoru

V sivej obývačke sa oplatí staviť aj na rozmanité formy a štruktúry - lesklé kovové detaily, sklenené prvky alebo dokonca futuristické plasty môžu interiéru dodať moderný nádych. Pri rozhodovaní o takýchto riešeniach nezabudnite zachovať rovnováhu, aby sa priestor nestal príliš chladným a sterilným.

Kľúčom k úspechu je vybrať nábytok, ktorý nielen zvýrazní sivé pozadie, ale zároveň vnesie do obývačky život a svoj vlastný jedinečný príbeh, čím vytvorí priestor, ktorý je nielen krásny, ale aj funkčný a pohodlný.

Ako si vybrať doplnky do sivej obývacej izby?

Doplnky v sivej obývačke zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu - dodávajú jej charakter, osobitosť a individuálny štýl. Ak sú dobre zvolené, môžu úplne zmeniť charakter miestnosti, otepliť ju a vytvoriť pocit pohodlia.

 • Koberce, deky, vankúše. Zohriatie sivej obývacej izby pomocou doplnkov začína textíliami. Husté, mäkké koberce, nadýchané vankúše a flísové koberce v teplých tónoch môžu vytvoriť dokonalé pozadie pre zvyšok vášho interiéru. Oplatí sa vyberať tie s bohatými textúrami - plédy, strapce a možno aj vzory inšpirované prírodou.
 • Závesy. Ďalším aspektom sú závesy. Hrubé a ťažké tkaniny nielenže izolujú interiér, ale zároveň zútulňujú obývaciu izbu. Teplé odtiene zlatej, béžovej alebo hnedej budú dokonalým doplnkom k sivému základu. Pre odvážnejších môžu byť ideálne aj žiarivo farebné závesy, ktoré vytvoria výrazný farebný akcent.
 • Svietidlá. Svetlo je základným prvkom každého interiéru. V sivej obývačke sa oplatí staviť na lampy s tienidlami v teplých tónoch, ktoré poskytujú mäkké, rozptýlené svetlo. Originálnymi dekoratívnymi prvkami môžu byť aj stojacie lampy, stolové lampy alebo nástenné svietidlá - ich forma a farba dokážu rozbiť monochromatickosť.
 • Nástenná grafika. Nástenné dekorácie, ako sú obrazy, plagáty alebo fotografie v teplých drevených alebo kovových rámoch v mosadzných alebo medených tónoch, tiež vnesú do interiéru veľa tepla. Môžu zobrazovať krajiny, abstrakcie alebo dokonca kvetinové motívy, ktoré sú skvelým spôsobom, ako zatepliť sivý priestor.
 • Drobné dekorácie. Nezabudnite ani na drobné doplnky, ako sú svietniky, vázy alebo figúrky, ktoré môžu obývačke dodať individuálny nádych. Prvky z prírodných materiálov, ako je kameň, keramika alebo drevo, sú nielen odolné, ale aj krásne ladia s ušľachtilým vzhľadom sivej obývačky.

Pri výbere doplnkov však treba pamätať na mieru - nadbytok predmetov môže priestor zahltiť a obývacia izba stratí svoju eleganciu. Pri výbere doplnkov sa preto riaďte zásadou "menej je viac" a vyberte niekoľko kľúčových prvkov, ktoré sú funkčné a estetické.

nahor
Sklep jest w trybie podglądu
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium