Drevenákrajina.sk
Aký kvet do obývačky? Ktoré rastliny sú moderné?
Aký kvet do obývačky? Ktoré rastliny sú moderné?

Aký kvet do obývačky? Ktoré rastliny sú moderné?

Po rokoch umelých rastlín alebo ich úplnej absencie v domácich priestoroch sa rastliny opäť dostávajú do popredia. Domnievame sa, že veľkú úlohu v tom zohrávajú sociálne médiá a tradičné médiá, v ktorých pribúda kanálov a programov venovaných pestovaniu rastlín a zdobeniu domovov. Monstera Deliciosa je už niekoľko rokov obľúbenou voľbou milovníkov veľkých zelených listov a rastlín nenáročných na údržbu. Či to je jediná izbová rastlina do obývačky, ktorú by ste si mali vybrať? Nie! V tomto príspevku sa pokúsime odpovedať na otázku, aký kvet do obývačky si vybrať v prípade jasného, osvetleného interiéru a ktorý kvet je vhodný pre tmavšie miestnosti. Ukážeme Vám, ktoré kvety do obývačky sa podľa nás oplatí vybrať.

Kvety v obývačke

Okenný parapet nemusí stačiť. Ak sa chcete vážne venovať pestovaniu črepníkových rastlín a vytvoriť ohromujúce expozície rôznych kvetov v obývačke, budete potrebovať stabilný stojan alebo praktický nábytok. Jedným z nich môže byť biela borovicová komoda pre obývaciu izbu, na ktorej sa dokonale vynímajú sukulenty alebo malé palmy. Ďalšou možnosťou by mohol byť nízky TV stolík, najmä ak na ňom televízor nestojí, ale je zavesený nad ním. Hľadáte miesto pre kvitnúce kvety s bielymi púčikmi? Komoda  je ideálnym základom pre väčšie kompozície. Možno práve Spathiphyllum, ľalia pokoja, bude presne tým, čo hľadáte? Alebo izbové ľalie (napríklad Lilium Zwartnica) Vám umožní tešiť sa z veľkých bielych alebo ružových kvetov.    

V prípade veľkých rastlín ich môžete nakoniec postaviť na podlahu a oddeliť priestor podložkou alebo zabezpečiť, aby mal každý kvetináč stojan, ktorý ochráni podlahu pred napučaním a následnou jej výmenou. 

Izbové rastliny do obývačky – čo odporúčame?

Ak chcete doma vytvoriť zelenú džungľu, vyberte si listnaté nekvitnúce rastliny, ktoré Váš interiér oživia, zazelenajú a dodajú mu energiu. Pomôžu Vám pri tom druhy, ako sú napríklad „svokrine jazyky" alebo Sansevierie, ktoré sú odolnými rastlinami. Nevyžadujú časté zalievanie a výborne čistia a okysličujú vzduch. Ich výhodou je aj jednoduchý tvar štíhlych vysokých listov, ktoré sa hodia do každého interiéru.

Ďalšou rastlinou je Ficus Benjamin. Je to náročný druh rastliny, ktorý potrebuje stabilné miesto, celoročne rovnakú teplotu - potom poteší oko zelenými listami umiestnenými na koreni. Ak mu len vytvoríme vhodné podmienky, odvďačí sa nám rastom aj napriek preliatiu, ako aj dočasnému suchu. Preslávil sa vo filme „Neklam ma miláčik", kde sa hlavná hrdinka starala o svoje izbové rastliny. Láka Vás tento druh rastliny?

 

 

A aké veľké izbové rastliny do obývačky vybrať? Spomínanú Monsteru si určite nenechajte ujsť! Je to druh rastliny, ktorá môže dorásť až do výšky niekoľkých metrov a má veľké duté listy intenzívnej zelenej farby. Je nenáročná na pestovanie a nevyžaduje časté zalievanie. Uistite sa však, že je umiestnená vo vhodnej vzdialenosti od okna, pretože nemá rada priame vystavenie UV žiareniu.

Medzi izbovými rastlinami do obývačky odporúčame napríklad palmy veľkosti XL. Patrí medzi ne palma Areca a palma Kentia, ktoré do Vášho interiéru vnesú dovolenkovú atmosféru a Vy sa budete cítiť ako v ostrovnom raji. Postarajú sa nielen o čistý vzduch, ale sú bezpečné aj pre deti a domáce zvieratá. Sú ideálne do tmavších interiérov s jedným malým oknom. Podobné miesto, mierne zatienené, má rád cyklámen, ktorého hlavnou prednosťou sú srdcovité listy, zatiaľ čo kvety pripomínajú motýle. Tento vzhľad zaručuje uznanie medzi milovníkmi okrasných rastlín.

Pevne dúfame, že teraz už viete aký kvet do obývačky vybrať, aké kvety do obývacej izby umiestniť a vystaviť veľké črepníkové kvety v obývacej izbe.

nahor
Sklep jest w trybie podglądu
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium