Drevenákrajina.sk
Ako vymaľovať obývačku?
Ako vymaľovať obývačku?

Na výber univerzálna a klasická biela alebo jedinečná farba napr. zelená - fľaša? Nie je ľahké zvoliť si správnu farbu stien pre obývaciu izbu. Nasledujúci príspevok vám našťastie určite pomôže, ak premýšľate o tom ako vymaľovať obývačku.

Akou farbou vymaľovať obývačku?

V obchodoch s farbami je plno rôznych výrobcov a farebných palet. Niekedy je ťažké rozhodnúť sa nielen pre výber farby, ale aj pre spoločnosť a výrobcu. Čo treba zvážiť pri výbere farby do obývacej izby? Najskôr by sa malo pamätať na skutočnosť, že pre miestnosti sú vybrané vnútorné emulzie, to znamená disperzné farby. Existuje veľa druhov takýchto farieb. Ďalej sme pre vás zhromaždili typy emulzných farieb s ich vlastnosťami. Tieto vedomosti sa vám určite budú hodiť, ak neviete, ako vymaľovať obývačku.

• Akrylové farby - nie sú odolné voči intenzívnemu umývaniu, ale vyznačujú sa vysokou paropriepustnosťou a odolnosťou voči chemickým faktorom. Budú sa hodiť okrem inýchého aj na pokrytie stropov.

• Latexové farby - veľmi dobre kryjú a ľahko sa nanášajú. Tento typ farby sa dá ľahko zmyť, aj keď ho vydrhnete, takže bude dobre fungovať v interiéroch, kde sa dá ľahko znečistiť povrch.

• Akryl-latexové farby - ideálne pre obývacie izby. Sú priedušné a umývateľné.

• Keramické farby - farba nanášaná na stenu nezhromažďuje prach a je odolná proti zafarbeniu, je možné ju umyť a vydrhnúť. Je to druh latexovej farby obohatenej o keramické mikroguličky.

• Vinylové farby - vytvorte hladký povlak, ktorý je odolný voči umývaniu. Nebude to fungovať v kuchyni alebo v kúpeľni (miestnosti s vysokou vlhkosťou).

Teraz, keď už viete aké sú naše typy farieb a ich vlastnosti, prejdime k tomu, akou farbou máme vymaľovať obývaciu izbu. Najobľúbenejším rozhodnutím, ako vymaľovať obývačku, je výber svetlých farieb (biela a béžová), najmä ak nie je miestnosť príliš veľká. Kvalitná biela alebo svetlá farba je skvelým riešením pre interiéry, ktorých veľkosť necháva veľa priestoru na želanie. Biela na stenách v kombinácii s bielym nábytkom dokáže vizuálne zväčšiť interiér a vytvoriť väčší, než v skutočnosti je. Je však potrebné pripomenúť výber farebných doplnkov, aby interiér nepôsobil sterilne. Klasická biela na stenách bude tiež skvele vyzerať v prítomnosti svetlého a tmavého dreveného nábytku. Pamätajte si! Ak sa však rozhodnete pre obývaciu izbu použiť bielu farbu stien, vyberte si farbu, ktorú ľahko umyjete. Bohužiaľ, biela má tendenciu sa špiniť. Biela charakterizuje interiéry zariadené v klasických štýloch vrátane provensálsky alebo škandinávsky.

Ako však vymaľovať obývačku, aby navodila atmosféru moderného interiéru? V takom prípade sa najčastejšie používajú výrazné farby v kombinácii s bielou alebo iným svetlým odtieňom. Medzi najobľúbenejšie farby súčasnosti nájdete fľaškovú zelenú, horčicovú, tmavomodrú alebo dokonca gaštanovú! Tieto typy charakteristických farieb sú ideálne pre obývacie izby s väčším priestorom a prístupom k svetlu. Ideálnym riešením by bol súčasne balkón v obývacej izbe. Najčastejšie je jedna alebo dve steny pokryté silnejšou farbou. Prečítajte si naše tri tipy, ako vymaľovať obývačku a vyzdobiť ju navrhovanými farbami.

Fľašková zelená - ideálne sa hodí do interiérov zariadených v priemyselnej alebo podkrovnej atmosfére. Najväčšiu stenu (napr. kolmo na okno) zakryte odtieňom fľaškovej zelene a zvyšné steny zakryte bielou farbou. Na tmavšiu stenu položte pohovku a zaveste kontrastné plagáty alebo obrazy. Je dôležité, aby v sebe mali prvky bielej farby, ktoré stenu opticky zosvetlia. Tmavšia stena je tiež skvelým miestom na umiestnenie stola so stoličkami, ktoré sú k nej zladené, ako aj celopresklenej vitríny! Pamätajte si, že vybrané doplnky alebo dekorácie na stôl do obývačky majú tiež veľký vplyv na konečný vzhľad interiéru!

Námornícka modrá farba - spolu s bielym nábytkom vytvára nádhernú izbu v štýle champtónu. Na tmavšiu stenu umiestnite otvorené police alebo pohovku. Do stredu miestnosti umiestnite drevený stôl. Celé doplňte sklenenými doplnkami (zrkadlá, vázy). Venujte pozornosť tomu, aké záclony do obývačky zvoliť.

Horčicová farba - funguje dobre s tmavomodrými doplnkami (napr. tmavomodré farby záclon alebo vankúšov). Ak plánujete umiestniť pohovku na natretú stenu, rozhodnite sa pre pohovku v svetlých odtieňoch (napr.sivá). Pamätajte si, že v jednej miestnosti môžete použiť farbu aj tapetu. V obývacej izbe, ktorej hlavná stena je horčicovej farby, budú perfektné tapety s abstraktnými vzormi, čo je kombinácia odtieňov šedej, modrej, tmavomodrej, žltej a bielej. Táto kombinácia je skvelým riešením pre veľké interiéry, tapety môžu pokrývať menšiu stenu. Keď už hovoríme o tapetách, určite si prečítajte náš príspevok o tom, aké tapety do obývačky si zvoliť!

Paleta farieb pre obývaciu izbu

Ak sa chcete rozhodnúť, ako vymaľovať obývačku, je najlepšie si vopred prečítať informácie o lakovacích spoločnostiach dostupných na trhu. Pri rozhodovaní o konkrétnom výrobcovi laku venujte pozornosť nasledujúcemu:

• zakrytie a ľahko nanášateľná farba na stenu,

• trvanlivosť farby,

• schopnosť zmyť špinavú vrstvu z farby,

• aký druh farby si chcete zvoliť (akrylová, latexová, keramická, vinylová, akrylová - latexová).

Choďte do dobrého obchodu s farbami a požiadajte predajcu, aby vám poradil konkrétneho výrobcu farieb a dal vám farebnú škálu. Týmto spôsobom si vyberiete perfektný náter. Nezabudnite však na to, aby ste si našli čas na premyslenie a riadne skontrolovali spoločnosť a prečítali si recenzie o ich produktoch. Ako vymaľovať obývačku? Kľúčom k úspechu bude predovšetkým dobrý náter a farba náteru, ktorá sa vám páči!

Maľba je vlastne jedným z prvých krokov pri zariaďovaní miestnosti, v tomto prípade obývacej izby. Ak vás zaujíma nielen výber správnej farby, ale aj usporiadanie obývacej izby, na našom webe nájdete aj návod, ako zariadiť obývačku v byte.

nahor
Sklep jest w trybie podglądu
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium